Zbiornik na nieczystości: z betonu czy z plastiku?

Kanalizacja dociera obecnie do większości miejscowości. Są jednak takie obszary, w których montaż kanalizacji jest po prostu nieopłacalny. Na takich terenach mieszkańcy muszą znaleźć inny sposób odprowadzania nieczystości. Wybierają zazwyczaj jedną z dwóch opcji.

Poziom wód gruntowych a wybór rodzaju szamba

szamba betonowePierwszą i najczęściej wybieraną jest instalacja szamba w pobliżu domu. Droższym rozwiązaniem, ale za to bardziej ekologicznym, jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. W przypadku podjęcia decyzji o montażu szamba, trzeba pamiętać o tym, że na rynku dostępne są dwa rodzaje zbiorników na nieczystości. Wśród nich znajdują się: zbiorniki plastikowe oraz zbiorniki betonowe. Jeśli posesja znajdująca się wokół domu jest dość duża, lepiej postawić na szamba betonowe – są one tańsze i także mogą mieć różną pojemność. Sam zakup i montaż szamba wcale nie jest taki drogi. Już za kilka tysięcy złotych można mieć na posesji zbiornik na nieczystości. Wiele osób zastanawia się nad tym, co jest lepsze – zbiornik wykonany z betonu czy też może ten wykonany z plastiku. Jeśli wykonane zostało badanie gruntu i geotechnicy stwierdzili, że wody gruntowe położone są dość wysoko, to raczej nie należy decydować się na szambo plastikowe. Chodzi o to, że wody gruntowe mogą się podnosić w zależności od pory roku. Jeśli ich poziom znacznie się podniesie, to może to doprowadzić do wyrzucenia zbiornika na powierzchnię.

Taka sytuacja na pewno nie wydarzy się w przypadku szamba betonowego – jest ono po prostu zbyt ciężkie i wody gruntowe nie zdołają wyprzeć takiego zbiornika na powierzchnię. Szambo betonowe jest bardziej stabilne, dlatego nad nim można wykonać miejsce parkingowe czy też podjazd do garażu – klapa szamba także wykonywana jest z betonu. Co więcej, zbiornik betonowy jest tańszy niż plastikowy.