Wytrzymała szafa z zabezpieczeniami

Zabezpieczone szafy przydawały się w wielu sytuacjach, służąc nie tylko jako miejsce do przechowywania wrażliwych dokumentów, ale również i najdroższego i najdelikatniejszego sprzętu. Coraz częściej stosowano je również do składowania nośników danych, gromadząc znacznie większą ilość danych w jednym miejscu.

Wielozadaniowe szafy pancerne

szafa pancernaDyski twarde lub zewnętrzne, jak również płyty czy przenośne nośniki danych były coraz częściej używane jako archiwum dokumentacji, choć były równie podatne na uszkodzenia co ich papierowe odpowiedniki. Do ich składowania służyła więc wydzielona szafa pancerna, zabezpieczona wedle potrzeb właściciela. W archiwach o niskim poziomie poufności używano zazwyczaj dość podstawowych modeli z hartowanej stali, zamykanych na klucze dostępowe, niemal niemożliwe do podrobienia nawet za pomocą profesjonalnych narzędzi ślusarskich. Mimo dość prostej konstrukcji, takie szafy w zupełności wystarczały do przechowywania dużej ilości delikatnych nośników danych przez bardzo długi czas. Poufne dane, lub też projekty objęte tajemnicami przemysłowymi składowano natomiast w szafach bardzo podobnych do odmian używanych do przechowywania broni. Te modele posiadały bowiem elektroniczne lub mechaniczne zamki szyfrowe, i często zabezpieczane były dodatkowymi systemami, mającymi na celu uniemożliwić nieupoważniony dostęp do zawartości.

Najczęściej były też hermetycznie zamykane, chroniąc zawartość przed zawilgoceniem czy zapyleniem, ale również stanowiąc bardzo dobrą ochronę w razie pożaru budynku czy podobnego zagrożenia. Mimo iż nie musiały one spełniać szczególnych wymagać ustawowych, wiele szaf posiadało certyfikaty wytrzymałości i bezpieczeństwa, czasem niemal identyczne z tymi, jakie widywano w sejfach do broni.