Urządzenie do pomiaru naprężenia

Informacje nie tylko polityczne

Urządzenie do pomiaru naprężenia

 

Każda osoba, która interesuje się fizyką doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nauka ta jest bardzo rozbudowana oraz wymagająca ogromnego skupienia oraz zaangażowania. W fizyce wykonujemy wiele obliczeń oraz pomiarów, teraz możemy używać do ich obliczania urządzeń.

Kompleksowy pomiar wielkości naprężenia

czujniki tensometryczneJednym z najbardziej rozpoznawalnych urządzeń, które są stosowane nie tylko przez naukowców, fizyków ale również budowlańców są urządzenia do pomiaru naprężenia. Czujniki tensometryczne można wykorzystywać również do pomiarów innych wielkości fizycznych, takich jak masa, siła, ciśnienie oraz przyśpieszenie. Pomiar tym urządzeniem polega na zmierzeniu wielkości odkształcenia oraz następnie obliczeniu naprężenie opierając się o przyjęty wcześniej związek fizyczny. Istnieje kilka rodzajów tensometrów, najbardziej rozpoznawalnym oraz najczęściej używanym jest oporowy, który zmienia swój opór wraz ze zmianą wymiarów. Kolejnym rodzajem są tensometry elektryczne, których ogromną zaletą jest to, że pomiary na nich wykonane cechują się bardzo dużą dokładnością orz czułością. Dzięki swojej budowie oraz dokładności pomiaru ten rodzaj urządzenia idealnie nadaje się również do badania odkształceń szybkozmiennych. Urządzenie kratowe jest wykonane z drucików, które są równolegle względem siebie ułożone, połączone są one miedzianą taśmą. Tensometry kratowe mają o wiele mniejszą dokładność oraz czułość pomiaru niż wersje elektryczne. Istnieją również tensometry wykonane z folii metalowej, która ma określoną grubość.

Doświadczony fizyk oraz osoba, która miała wcześniej do czynienia z różnego rodzaju urządzeniami do pomiaru naprężenia nie będzie miała problemu z wyborem urządzenia, które spełni jej oczekiwania. Osoba, która nie jest zorientowana w temacie, powinna się poradzić jakie urządzenie wybrać.