Siarczan miedzi – właściwości oraz zastosowanie

Siarczan miedzi jest nieorganicznym związkiem chemicznym, który stanowi sól kwasu siarkowego i miedzi na II stopniu utlenienia. Jest to związek bezwonny, o całkowicie białym zabarwieniu. Ponadto cechuje się dobrą rozpuszczalnością metanolu. Z kolei w przypadku kontaktu z etanolem jest on całkowicie nierozpuszczalny.

Szerokie zastosowanie siarczanu miedzi

siarczan miedziSam siarczan miedzi ze względu na swoje właściwości posiada wiele zastosowań. Możemy się z nim spotkać w wielu laboratoriach zarówno chemicznych jak i analitycznych. Bezwonny siarczan miedzi reaguje z wodą, tym samym barwiąc ją na kolor niebieski. Dzięki tej właściwości jest on wykorzystywany w laboratoriach do wykrywania wody w alkoholu. Szerokie spektrum zastosowań sprawia, że jest on stosowany na szeroką skalę w przemyśle farbiarskim oraz drukarskim, a także w ogrodnictwie jako środek zwalczający grzyby, które pojawiają się na roślinach. Sprawdza się również jako środek odwadniający oraz dezynfekujący. Oprócz bezwonnej białej postaci możemy spotkać się również z technicznym siarczanem miedzi. Ten z kolei posiada niebieskie zabarwienie. Produkowany jest on na bazie granul miedzi. Swoje zastosowanie odnajduje w produkcji środków owadobójczych. Co ciekawe pojawia się on również w przypadku hodowli bydła, gdzie służy jako środek stosowany na gnijące strzałki w kopytach. Zastosowanie to jest możliwe dzięki silnym właściwościom wysuszającym, którymi się charakteryzuje. Po regularnym stosowaniu z pewnością zauważymy wyraźną poprawę stanu kopyt.

Zastosowanie siarczanu miedzi możemy zaobserwować w wielu innych branżach. W przemyśle stosowany jest w produkcji klejów, dzięki czemu zyskują one odporność na wodę. Sprawdza się on także  budownictwie czy przemyśle dekoracyjnym, gdzie wykorzystywany jest do zabarwiania szkła.