Różnorodność silników 230 V

Informacje nie tylko polityczne

Różnorodność silników 230 V

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w świecie pozbawionym urządzeń mechanicznych napędzanych silnikiem elektrycznym. Towarzyszą nam one każdego dnia ułatwiając wykonywanie podstawowych czynności w gospodarstwie domowym. Silniki budowane są w różnych odmianach tak aby dopasować je do rodzaju urządzeń, a także do warunków środowiska pracy.

Jednofazowy silnik elektryczny

silniki elektryczne 230vUrządzenie zamieniające energię elektryczną w energię mechaniczną nazywamy silnikiem elektrycznym. Gospodarstwo domowe, przemysł lekki, rolnictwo, automatyka to główne zastosowania silników elektrycznych jednofazowych na 230 Volt. Ich cechą charakterystyczną są małe moce nie przekraczające zwykle 2kW. Jednofazowe silniki elektryczne 230V wykazują się brakiem momentu rozruchowego wynikającego z przesunięcia fazy dlatego też muszą współdziałać z kondensatorem pracy lub kondensatorem rozruchowym. Silnik zbudowany jest z kilku podstawowych elementów które zamknięte są w trwałych obudowach w zależności od środowiska w jakich muszą pracować. Cechuje je duże zróżnicowanie parametrów mocy wyrażonej w kilowatach i obrotów na minutę. Wszystkie najważniejsze wartości podawane są na tabliczce znamionowej umieszczonej na obudowie silnika. Napęd z silnika może być przenoszony na urządzenia bezpośrednio lub za pomocą różnego rodzaju przekładni. Na rynku znajdziemy silniki jednofazowe polskich i zagranicznych producentów.

W celu dobrania odpowiedniego silnika jednofazowego do własnych potrzeb konieczne jest jasne zdefiniowanie potrzeb. Kolejny krok to kontakt z producentem lub sprzedawcą, który doradzi wybór silnika elektrycznego. Należy pamiętać, że urządzenia mają konkretne wymagania dotyczące mocy minimalnej i maksymalnej silnika dlatego fachowe doradztwo jest konieczne.