Rodzaje nawierzchni sportowych

Sport jest pasją ogromnej rzeszy ludzi i najważniejsze jest by umożliwić uprawianie wielu dyscyplin w sposób bezpieczny. Służą temu nowoczesne nawierzchnie sportowe eliminujące ryzyko odniesienia groźnej kontuzji. Z drugiej strony wprowadzenie nowoczesnych nawierzchni wydatnie podnosi poziom rywalizacji sportowej. 

Bezpieczne nawierzchnie sportowe

wykładzina sportowaRywalizacja sportowa to dyscypliny indywidualne oraz gry zespołowe i dla bezpieczeństwa oraz dla jej poziomu niezbędna jest wykładzina sportowa o odpowiedniej jakości. Nowoczesne nawierzchnie sportowe są układane także w obiektach wielofunkcyjnych dlatego też musi być ona wyjątkowo wytrzymała i odporna na urazy mechaniczne. Wykładziny sportowe w obiektach gdzie uprawia się profesjonalnie różnorodne dyscypliny wykładzina musi spełniać rygorystyczne normy europejskie w postaci certyfikatu zgodności o numerze EN 14904. Aby spełnić normę o której mowa nawierzchnię sportową bada się sprawdzając takie parametry jak obciążenie punktowe, odbicie piłki, poślizg, tłumienie odbicia światła oraz szereg innych. Nawierzchnia sportowa musi spełniać dwa sprzeczne ze sobą warunki a mianowicie powinna być twarda jak beton by zapewnić odbicie piłki, a z drugiej strony musi być odpowiednio miękka i bezpieczna podczas upadku. Najczęściej układaną nawierzchnią sportową jest ta stosowana w obiektach wielofunkcyjnych gdyż takich jest najwięcej. Jest to trwałe i odporne na ścieranie linoleum z PCV układane wprost na wylewkę betonową. W obiektach jednorodnych czyli stworzonych tylko do uprawiania sportu wytwarza się wykładzin ny wielowarstwowe zbudowane z kolejno układanych warstw PCV, włókna szklanego, maty korkowej, kauczuku, żywic, związków wapiennych i innych. Skład nawierzchni sportowej zależy w zasadzie od producenta. Aby uzyskać lepszą odporność na obciążenia powierzchniowe profesjonalne wykładziny sportowe układa się na płytach spoczywających na legarach.

Oprócz nawierzchni sportowych układanych na stałe w obiektach istnieje szereg rodzajów wykładzin przenośnych dla uprawiania konkretnych dyscyplin sportu. Są one instalowane na czas rywalizacji w danej dyscyplinie przez doświadczone ekipy. Ogólnie zaleca się aby nawet w szkolnych obiektach sportowych montować certyfikowane nawierzchnie lecz jest to za drogie dla szkół.