Profesjonalny druk cyfrowy – charakterystyka

Informacje nie tylko polityczne

Profesjonalny druk cyfrowy – charakterystyka

 

Od kilku lat coraz popularniejszy staje się druk cyfrowy. Jest to alternatywna technika drukowania materiałów wobec druku offsetowego. Jaka jest różnica między tymi dwiema metodami i czym charakteryzuje się druk cyfrowy? Oto kilka podstawowych informacji.

Na czym polega profesjonalny druk cyfrowy

profesjonalny druk cyfrowy w WarszawieTechnika druku cyfrowego nie jest szczególnie starym rozwiązaniem. Rozwinęła się ona na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat. W technice tej wykorzystuje się drukarki cyfrowe, które umożliwiają bezpośrednie drukowanie materiałów z komputera. Drukarki te jednak znacznie różnią się od tych stosowanych w warunkach domowych, dzięki czemu jakość takiego wydruku zbliżona jest do tej jaką możemy uzyskać metod offsetową.Niewątpliwa zaletą druku cyfrowego jest czas. Wykorzystując tę technikę można w bardzo krótkim czasie zrealizować faktycznie dowolne zlecenie, przy czym należy zaznaczyć, ze ilość sztuk jakie można wydrukować przy użyciu druku cyfrowego jest raczej ograniczona. Dodatkowo druk cyfrowy często stawia także ograniczenia odnośnie formatu drukowanych elementów, chyba ze w drukarni wykorzystuje się ploter. Profesjonalny druk cyfrowy w Warszawie, Krakowie, jak i w drukarniach położonych we wszystkich większych miastach w Polsce jest już obecnie standardem, choć nadal nie można powiedzieć by technika ta była w stanie zastąpić tradycyjną metodę drukarską. Wynika to z tego, że druk offsetowy jest nadal bardziej opłacalny przy dużych nakładach i raczej się to nie zmieni. Wynika to z technicznych, związanych z uruchomieniem samego procesu druku offsetowego.

Druk cyfrowy to dość opłacalna technika druku w przypadku niewielkich nakładów. Dodatkowo technika ta zdecydowanie skraca czas oczekiwania na realizacje zamówienia w porównaniu z tradycyjnymi metodami druku, co jest niewątpliwą zaletą tego rozwiązania.