Pomoc osobom uzależnionym w profesjonalnych ośrodkach

Kilka lat temu ukończyłem studia wyższe z zakresu psychoterapii. Dzięki temu zdobyłem szereg umiejętności, które pozwoliły mi praktykować w różnych szpitalach oraz klinikach medycznych. Od zawsze interesowałem się leczeniem ludzi, którzy zmagali z różnego rodzaju nałogami, dlatego wspólnie z innymi lekarzami zdecydowałem się otworzyć miejsce, w którym mogliśmy pomagać takim ludziom.

Terapia dla osoby uzależnionej w prywatnym ośrodku

ośrodek dla osób uzależnionychGdy wraz z kolegami lekarzami postanowiliśmy otworzyć klinikę leczenia nałogów, wiedziałem, że będzie to niezwykle trudne zadanie, jednak po kilku miesiącach z dumą otworzyliśmy nasz przybytek. Nasz ośrodek dla osób uzależnionych wybudowany został na obrzeżach dużego miasta, w otoczeniu lasów oraz jezior. Przyroda odgrywała bardzo ważną rolę w procesie leczenia osób uzależnionych, stwarzała poczucie anonimowości i pomagała w rehabilitacji. Nasz ośrodek posiadał kilkanaście miejsc, które zostały szybko zapełnione głównie przez młodych ludzi, którzy szukali pomoc. W ośrodku znajdowały się sale terapeutyczne, stołówka, pokoje z dostępem do telewizji oraz Internetu, a także dobrze wyposażone łazienki. Nie zabranialiśmy również naszym pensjonariuszom korzystania z telefonów komórkowych. Terapia uzależnień w naszym ośrodku skupiała się głównie na przekazaniu pacjentom wartości, które odpowiedzialne są za pomoc w wyleczeniu. Organizowaliśmy wielogodzinne spacery, wycieczki rowerowe, a także kilkudniowe wycieczki biwakowe. W naszym ośrodku każdy z pacjentów uczestniczył w terapii indywidualnej, ale również i grupowej, w której często następował przełom w odczuwaniu emocji przez uzależnionego.  Pacjenci mieli także do dyspozycji przestronną kuchnię, w której pod nadzorem terapeutów mogli samodzielnie przygotowywać posiłki na wspólne spotkania. Dzięki temu nasi pensjonariusze mieli okazję stworzyć różne relacje oraz jeszcze lepiej dostosować się zasad panujących w ośrodku. Miejsce, które stworzyliśmy miało na celu pomagać osobom, które z różnych przyczyn sięgnęły po substancje psychoaktywne takiej jak alkohol czy narkotyki. Nasz ośrodek przyjmował również osoby, które zmagały się z takimi nałogami jak hazard czy uzależnienie od zakupów etc. Terapia w naszym ośrodku bardzo pomagała pensjonariuszom ośrodka. Również ja brałem udział w wielu sesjach terapeutycznych i pomagałem swoim podopiecznym w powrocie na drogę bez uzależnień.

Udało mi się spełnić jedno z moich zawodowych marzeń. Kilka lat temu stworzyłem miejsce, w którym wspólnie z innymi lekarzami mogłem pomagać ludziom, którzy potrzebowali profesjonalnej opieki medycznej. Wielu z nich było członkami naszej wspólnoty przez wiele miesięcy, starając się wrócić na właściwą ścieżkę.