Odzyskiwanie danych – czyli data recovery

Informacje nie tylko polityczne

Odzyskiwanie danych – czyli data recovery

W dobie współczesnych technologii i wszechobecnego dostępu do danych, niezwykle cenne stają się umiejętności ewentualnego ich odzyskiwania, w przypadku, gdy zostaną one utracone. A nie są to wcale takie rzadkie momenty. Dostępne na rynku urządzenia zwykle nie cechują się dużą trwałością i nieduże naruszenia albo wstrząsy mogą spowodować utracenie wartościowych danych.

Konieczność odzyskiwania danych

data recoveryOdzyskiwanie danych, albo inaczej data recovery, jest procesem przywracania dostępu do danych zapisanych na dowolnym nośniku, które zostały utracone wskutek uszkodzeń logicznych (programowych) lub fizycznych (sprzętowych) nośnika. Uszkodzenia programowe to uszkodzenia systemu operacyjnego lub systemu plików, natomiast uszkodzenia fizyczne obejmują uszkodzenia mechaniczne lub elektroniczne. Usługa odzyskiwania danych świadczona jest przez indywidualnych informatyków lub specjalne firmy informatyczne. Powstają nawet specjalne laboratoria, w których specjaliści odzyskują dane, utracone w skrajnych przypadkach, np. w trakcie pożaru lub powodzi. Proces odzyskiwania danych wymaga od osoby, która go wykonuje, specjalistycznej wiedzy przede wszystkim z zakresu informatyki, programowania, ale też elektroniki, robotyki i automatyki. Obliczono, że średnia skuteczność odzyskiwania danych w najlepszych laboratoriach wynosi 76%. Istnieje wiele różnych metod odzyskiwania danych. Niektóre z nich to: odtworzenie danych z kopii zapasowej, z kosza systemowego, poprzez wykorzystanie narzędzia Przywracanie systemu/ Kopia zapasowa, przy użyciu wyspecjalizowanych programów do odzyskiwania i naprawy struktury danych na dysku, naprawa fizycznego uszkodzenia nośnika.

Upowszechnianie się urządzeń mobilnych i rozwiązań informatycznych w ostatnich czasach sprawiło, że większość dokumentów powstaje teraz w postaci elektronicznej, a bardzo duża ich część nigdy nie jest drukowana. Powszechnie wiadomo, jak bardzo cenne są we współczesnym świecie dane i jak groźne jest ich utracenie, dlatego tak bardzo ceni się w dzisiejszym świecie umiejętność ich odzyskiwania.