Nowe metody cięcia tkanin

Zaopatrując się w różnego rodzaju odzież wierzchnią niejednokrotnie zastanawiałam się, jak to jest zrobione. Mama była szwaczką, więc cięcie i krojenie tkanin nie było dla mnie tajemnicą. Wystarczył dobry wykrój albo pomysł na sukienkę, wizyta w sklepie z tkaninami i nożyczki. Pomocne były też szpileczki i kawałek mydła do rysowania.

Nowoczesne cięcie tkaniny

systemy cięcia tkaninZ czasem zwykłe proste sukienki wyszły z mody. Trendy obracały się wokół produktów z nadrukami, koronkami i wycięciami. Było to trudne do zrobienia w domowych warunkach. W związku z tym technika poszła na przód. Dzisiaj wykorzystuje się przeróżne systemy do cięcia tkanin. Nadal znany jest ręczny system, który i tak znacznie różni się od prostych domowych metod cięcia nożyczkami. Jest to taka specjalna duża maszyna, która tnie przy pomocy noża albo ultra dźwięków. Operator takiego systemu rozwija belkę z materiałem i ręcznie ustawia jej długość. W ten sposób ustala wymiar materiału, a druga pneumatyczna belka dociska ją do stołu. Jest to całkiem prosta technika, do okiełznania przez każdego. Ten system cięcia tkanin jest bardziej precyzyjny, dlatego wykorzystywany jest nie w przemyśle odzieżowym, ale do produkcji rolet czy żaluzji domowych. Systemy cięcia tkanin wykorzystują również technikę laserową. Są one bardziej wysublimowaną techniką i pozwalają na wycinanie różnego rodzaju wcięć i małych powierzchni o różnych kształtach. Najczęściej mają one wbudowane narzędzie, które pozwala sam rozpoznawać, w jaki sposób musi wyciąć tkaninę. Polega to na analizie tekstury, pasów na tkaninie, a nawet różnego rodzaju nadruków.

Oczywiście te nowe metody cięcia tkanin są produktami używanymi w przemyśle. W domowych warunkach pozostają nożyczki. Jednak sztuką nadal pozostaje umiejętne posługiwanie się maszyną do szycia. Krojenie precyzyjnych kształtów pozostawmy specjalistom, którzy opracowują systemy cięcia tkanin.