Nośniki muzyki, które powstały ponad 125 lat temu

Polacy coraz chętniej sięgają po płyty winylowe. Okazuje się, że już zmęczyliśmy się muzyką cyfrową, która jest idealna w każdym calu, przerobiona komputerowo. Już od kilku lat płyty winylowe przechodzą swój renesans. W latach 90. ubiegłego wieku pojawił się format MP3.

Renesans płyt winylowych i gramofonowej muzyki

płyty winylowe sklepJest to format znany i wykorzystywany do dzisiaj. Od tego czasu bardzo rozwinęła się muzyka cyfrowa. Muzyka w formacie MP3 jest nie tylko łatwo dostępna, ale również przenośna. Można ją odtwarzać na różnych urządzeniach. Dodatkowo pliki MP3 są zabezpieczane systemami DRM, które chronią praw autorskich. Dlaczego więc płyty winylowe znowu stały się popularne? Głównie dlatego, że dają zupełnie inne odczucia w czasie słuchania muzyki. Już samo włączanie płyt winylowych jest swego rodzaju rytuałem. Dźwięk wywodzący się z gramofonu jest zupełnie inny niż dźwięk cyfrowy. Trudno uwierzyć w to, że płyty winylowe mają już ponad 125 lat! Z pewnością płyty winylowe sklep ma do zaoferowania wiele różnych płyt, które pochodzą od artystów z całego świata. Również polscy artyści wydają obecnie swoje płyty oprócz wersji CD w wersjach na winylu. Takie płyty prezentują się naprawdę doskonale i są idealnym pomysłem na prezent dla kogoś bliskiego. Płyty winylowe zostały stworzone po raz pierwszym przez Emila Berlinera. To on uzyskał patent na zapisywanie dźwięku na płytach winylowych, które były wykonywane z kauczuku.

Płyty winylowe miały wtedy 5 cali i obracały się z prędkością 70 obrotów na minutę. Obecnie płyt winylowych można słuchać przy pomocy różnych urządzeń – w sklepach można znaleźć gramofony nowoczesne, które nie przypominają tych sprzed kilkudziesięciu lat. Prawdziwi pasjonaci stawiają jednak na tradycyjne gramofony, z których wydobywa się jedyny w swoim rodzaju dźwięk.