Korzystanie z usług rzeczoznawcy

Informacje nie tylko polityczne

Korzystanie z usług rzeczoznawcy

 

Istnieje wiele sytuacji życiowych, w których potrzebujemy rzeczoznawcy. Najczęściej jest on potrzebny wtedy, gdy dojdzie do jakiegoś wypadku i uszkodzenia mienia, lub zdrowia osób poszkodowanych. Obywatele polscy mogą korzystać z usług rzeczoznawców zarówno polskich, jak i z innych krajów – np. Niemiec.

Wynajęcie niemieckiego rzeczoznawcy

polecany niemiecki rzeczoznawcaNajczęściej prosi się o pomoc rzeczoznawcę z tego kraju, w którym doszło do zdarzenia. Niebagatelną sprawą jest także język, którym posługuje się dany rzeczoznawca. Jeśli osoba poszkodowana zna ten język, warto skorzystać z usług rzeczoznawcy zza granicy. Dlaczego? Ponieważ np. polecany niemiecki rzeczoznawca może wywalczyć znacznie większe odszkodowanie, niż nasz rodzimy fachowiec. Polskie przepisy dozwalają staranie się o odszkodowanie w innym kraju (w granicach Unii Europejskiej), dlatego jeśli chcemy skorzystać z tego dobrodziejstwa, można wynająć rzeczoznawcę niemieckiego. Problemem pozostaje kwestia dogadania się (znajomości języka) oraz odległości. Np. ktoś mieszka w Rzeszowie i chce skorzystać z usług rzeczoznawcy niemieckiego oraz starać się o odszkodowanie na terenie Niemiec. Musi zatem liczyć się z odległością, jaką trzeba przebyć. Znajomość języka jest także potrzebna, jednak odległość nie każdemu może pasować tym bardziej, jeśli do zdarzenia doszło na terenie Rzeszowa. Jeśli takie zdarzenie miało miejsce na terenie Niemiec, wtedy oczywiste jest, że powinniśmy skorzystać z usług niemieckiego rzeczoznawcy.

Nie znaczy to jednak, że w razie wypadku, lub innego zdarzenia dokonanego na terenie Niemiec, musimy „brać” rzeczoznawcę niemieckiego. Oczywiście, można skorzystać z rodzimych fachowców. Będą oni i tańsi i łatwiej się z nimi dogadać. Osobną kwestią pozostaje wysokość ewentualnego odszkodowania.