Korzyści z jazdy rowerami elektrycznymi

Informacje nie tylko polityczne

Korzyści z jazdy rowerami elektrycznymi

O rowerach elektrycznych słyszy się coraz więcej. W Polsce nie są jeszcze tak bardzo popularne, ale wydaje się być to kwestią czasu ze względu na coraz większe zainteresowanie. Budzą one jednak ambiwalentne odczucia. Przeciwnicy rowerów elektrycznych zwracają szczególnie uwagę na ograniczoną aktywność fizyczną, chociaż nie jest to do końca prawdą?

Dlaczego warto korzystać z rowerów elektrycznych?

Rowery ElektryczneNegatywne opinie na temat rowerów elektrycznych w Polsce prawdopodobnie wynika z tego, że jeszcze niewiele na ten temat wiemy. Rowery elektryczny pojawiły się stosunkowo niedawno i można odnieść wrażenie, że Polacy traktują je nadal z lekką rezerwą, nie do końca będąc przekonanym do tego typu wynalazków, gdy dobrze znana wersja roweru była jak najbardziej satysfakcjonująca. Tymczasem zostało to naukowo udowodnione, że poruszanie się rowerami elektrycznymi może mieć lepsze skutki dla funkcjonowania organizmu niż jazda tymi zwykłymi. Silnik elektryczny napędza rower tylko do osiągnięcia prędkości 25 kilometrów na godzinę, po jej przekroczeniu rowerem porusza się wyłącznie siłą swoich nóg. Takie rozwiązanie okazuje się wpływać lepiej na kondycję osoby poruszającej się na rowerze elektrycznym. Poza tym jazda do 25 kilometrów na godzinę również nie wyklucza aktywności fizycznej, nawet jeśli nie potrzeba w ten sposób większych nakładów siły. Rowery elektryczne są więc dobrym rozwiązaniem dla osób starszych lub chorowitych, które chciałyby się poruszać na rowerze (m. in. również aby zminimalizować szkody dla środowiska) mogą zdecydować się na ten zdrowszy środek transportu.

Jazda rowerami elektrycznymi wcale nie przyczynia się do zmniejszenia aktywności fizycznej i osłabienia kondycji, lecz wręcz przeciwnie! Takie rozwiązanie może właśnie zachęcić do porzucenia w niektórych przypadkach samochodu czy transportu publicznego i doprowadzić do odjęcia dłuższej i częstej aktywności fizycznej.