Jakie wybrać opony rowerowe

Nasz rynek akcesoriów rowerowych jest zalewany przez wszelkiego rodzaju produkty. Niektóre są przydatne inne są tylko bajerem, a jeszcze inne służą tylko wyciąganiu pieniędzy z naszej kieszeni. Produktem bez którego nasz rower na pewno się nie obejdzie są opony. Ale jak wybrać właściwą dla nas?

Czym charakteryzują się właściwe opony rowerowe?

tania opona rowerowa 29Po pierwsze rozmiar. Rozmiar opon najczęściej opisujemy w calach, chociaż są stosowane również systemy Francuski czyli metryczny i ETRO (European Tyre and Rim Technical Organisation) który ujednolica system calowy i metryczny. ETRO dotyczy jednak w większości zawodowych kolaży, więc go pominiemy. Rozmiar opony opisuje się średnicą wewnętrzną opony, tutaj stosuje się rozmiary od 10 do 29 cali. Jeśli jesteś osobą dorosłą i jeździsz na rowerze górskim, najpewniej dotyczyć cię będzie właśnie rozmiar 29 cali. Po drugie zastanów się do czego będzie przeznaczony rower. Możemy wybierać między oponami przeznaczonymi do enduro, trail’u, downhill’u czy XC. Mogą być to opony szosowe, ale mogą być szosowo-terenowe (Semi-slick). To wszystko uosabia się w szerokości oraz rodzaju bieżnika opony. Jeśli jesteś zwykłym miejskim użytkownikiem roweru, najlepsza będzie dla ciebie, tania opona rowerowa 29 Semi-slick, łącząca w sobie cechy opony do szybkiej jazdy po drogach utwardzonych z cechami opony terenowej. Jest to uniwersalny wybór do każdego roweru, którym chcemy jeździć w zmiennych warunkach. Tego rodzaju opony znajdziemy w rowerach trekkingowych i crossowych.

Podsumowując. O ile nie jesteś zawodowym kolażem i nie planujesz poruszać się w bardzo trudnym terenie, to wybierz dętkową oponę szosowo- terenową 29 cali. W oponie takiej, należy utrzymywać ciśnienie między 4 a 6 barów. To jest dobry wybór.