Jak skutecznie pozbyć się szczurów i myszy

 

Do grupy gryzoni które generują największe straty finansowe, zaliczamy głównie myszy i szczury. Te bardzo niebezpieczne szkodniki, powinno się zwalczać nie tylko z powodu niszczenia przez niech żywności, ale również z powodu rozprzestrzeniania się niebezpiecznych chorób.

Różne metody pozbywania się gryzoni

deratyzacjaMyszy a zwłaszcza szczury posiadają duże zdolności przystosowawcze, do prawie każdych warunków środowiskowych. Dodatkowo, bardzo wysoki stopień rozrodczości i zdolności do przetrwania, czyni je zwierzętami bardzo niebezpiecznymi dla życia i zdrowia ludzi. Używając wszystkich zmysłów, a najczęściej zmysłu dotyku, który mają najlepiej rozwinięty, mogą przemieszczać się w ciemnościach i dotrzeć do dowolnego, nie zabezpieczonego miejsca. Gryzonie w poszukiwaniu żywności wychodzą po zmierzchu, dlatego gdy zostaną zauważone w ciągu dnia, oznacza to, że ich populacja jest bardzo duża. Konieczne jest wówczas podjęcie odpowiednich działań, a najbardziej skutecznym działaniem jest deratyzacja. Słowo deratyzacja powstało z połączenia łacińskich słów: de-usuwanie, oraz ratus- szczur. Deratyzacja jest więc zabiegiem, mającym zwalczyć, lub odstraszyć wszelkiego rodzaju gryzonie, takie jak myszy lub szczury. Możemy wyróżnić dwie metody usuwania tych szkodników: metoda chemiczna i fizyczna. Pierwsza, polega na użyciu specjalnych substancji chemicznych, mających na celu ich wytrucie. Dobór tych środków, zależy od kilku istotnych czynników jak np. populacja gryzoni, rodzaj budynku, czy też pora roku. Najczęściej wówczas, stosuje się tak zwane karmniki deratyzacyjne, posiadające w środku przynętę z odpowiednio wybraną substancją chemiczną.

Metody fizyczne mogą opierać się na wielu czynnościach, najważniejsze jednak jest, ustalenie miejsca nachodzenia gryzoni i odpowiednie ich zabezpieczenie, lub naprawienie (dziurawe rury kanalizacyjne, nieszczelne otwory drzwiowe itp) . Kolejną rzeczą jest zastosowanie substancji wabiących i umieszczenie w wybranych wcześniej miejscach, urządzeń chwytających, lub też wykonanie bezpośredniego odłowu gryzoni.