Cięte płytki z cegły

Materiały budowlane, pochodzące z rozebranych budynków nie były często w dobrym stanie, więc nie nadawały się do ponownego wykorzystania. Były natomiast składowane lub niszczone, choć nie było to dochodowe zajęcie. Od jakiegoś czasu, wiele takich materiałów było przeznaczanych do recyklingu lub ponownego wykorzystania.

Ozdobne płytki z cegieł

płytki cięte ze starej cegły rozbiórkowejOzdobne płytki na ściany cieszyły się coraz większym zainteresowaniem od wielu lat, i mimo iż początkowo były najczęściej odmianami z tworzyw sztucznych lub gipsu, potencjalni nabywcy coraz częściej poszukiwali odmian wykonywanych z autentycznych cegieł. Ozdobne płytki cięte ze starej cegły rozbiórkowej wyglądały bowiem o wiele bardziej atrakcyjnie, jak również o znacznie bardziej autentycznie niż sztuczne odmiany. Często miały bowiem przebarwienia, powstające z czasem na każdej odmianie cegły, jak również skazy i uszkodzenia, które nadawały powierzchni z owych płytek autentycznego wyglądu, dzięki czemu były one wielokrotnie mylone z faktycznymi ceglanymi ścianami. Takie płytki były więc szczególnie poszukiwane przez potencjalnych nabywców. Cięcie płytek nie było zajęciem wymagającym ogromnego nakładu pracy, dlatego też coraz więcej firm rozbiórkowych próbowało sił w wykonywaniu takowych, lub też odsprzedawały odzyskane cegły firmom zajmującym się ich wykonywaniem. W niektórych przypadkach posiadacze takich ozdób tworzyli je sami, choć w warunkach warsztatowych było to dość trudne dla osób nie posiadających profesjonalnych narzędzi.

Płytki z cegieł były dostępne w ogromnej ilości różnych odmian i kolorów, w zależności od rodzajów cegieł z jakich zostały pierwotnie wykonane. Mogły być zarówno całkowicie naturalne, jak również malowane lakierami bezbarwnymi, chroniącymi powierzchnię przed uszkodzeniami czy dalszym niszczeniem z naturalnych przyczyn.